16 lut Brak komentarzy admin Firma , , ,

Gospodarka rynkowa przed młodymi osobami którzy poszukują zatrudnienia stawia ogromne wyzwania. W wielu miejscach, prócz odpowiedniego wykształcenia istotne jest także doświadczenie zdobyte na podobnym stanowisku. Bardzo często, to właśnie zdobyte wcześniej umiejętności mogą przesądzić o tym, iż dany kandydat zdobędzie etat. Trzeba o tym pomyśleć jeszcze w trakcie nauki – w późniejszym etapie praktyka zawodowa może stać się kluczem do sukcesu. W jaki sposób zdobywać doświadczenie zawodowe, a przy tym nie zostać chłopcem czy dziewczyną na posyłki?

Zaplanuj karierę zawodową
Nastolatek, który staje przed wyborem szkoły średniej nie zawsze jeszcze jest do końca przekonany o tym, co chce w życiu robić. Również studenci często zmieniają profil kształcenia, gdyż początkowe wybory nie zawsze spełniają ich oczekiwania. By uniknąć ewentualnych błędów, warto przed końcową decyzją o wyborze drogi edukacji udać się do doradcy zawodowego, który na podstawie przeprowadzonej rozmowy oraz specjalistycznych testów określi predyspozycje zawodowe i doradzi, w jakim kierunku warto się rozwijać. Oczywiście, dobrze jest w tym przypadku wziąć pod uwagę osobiste zainteresowania. Aby utwierdzić się w przekonaniu, że wybór jest prawidłowy, można spróbować w ramach wolontariatu przez niedługi czas sprawdzić się w potencjalnej roli. Następnym etapem powinna być praktyka zawodowa. W szkołach średnich o profilu zawodowym, praktyki takie to obowiązkowy element, który zapisany został w profilu kształcenia. Również wiele szkół wyższych, przed wydaniem dyplomu wymaga, aby student wykonał praktykę zawodową w określonym wymiarze godzin. Doświadczenie które się zdobędzie z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości i ułatwi zdobycie wymarzonego stanowiska.

W jakich miejscach poszukiwać praktyk zawodowych?
Jeżeli chodzi o uczelnie wyższe, to należy skorzystać w tym względzie z porad jakich udzielają biura karier, które istnieją przy większości uczelni zarówno prywatnych jak i państwowych. Osoba studiująca jak również pracodawca umożliwiający zrobienie praktyki u siebie w przedsiębiorstwie muszą podpisać specjalną umowę w której określi się na przykład liczbę godzin a także szczegółowy program praktyk. Coraz więcej firm decyduje się na organizowanie u siebie praktyk zawodowych. Korzyść z tego odnoszą obydwie strony – osoba która odbywa praktykę zdobywa doświadczenie, a a w firmie pojawia się dodatkowa osoba do pomocy.

Jakie można odnieść korzyści z odbywania praktyk zawodowych?
Jakie korzyści można uzyskać z wykonywania praktyk jeszcze w czasie trwania nauki? Można ich wymienić przynajmniej kilka. W pierwszej kolejności, zdobywa się doświadczenie, które jest bardzo pożądane przez przyszłych pracodawców. Ponadto, praktykant oswaja się nie tylko z obowiązkami dla pracowników lecz także ma możliwość poznania życia zawodowego – uczy się relacji międzyludzkich jakie panują w zakładzie pracy, a także szlifuje pierwsze umiejętności negocjacyjne. Często jest też tak, że ukontentowany z pracy praktykanta pracodawca proponuje takiej osobie lukratywne stanowisko po zakończeniu czasu trwania praktyk. Warto o tym pamiętać i karierę zawodową rozplanować w taki sposób, aby w przyszłości nie mieć żadnych problemów ze zdobyciem wymarzonej pracy – konkurencja jest bowiem coraz większa. By umocnić swoją pozycję na początku ścieżki kariery warto dobrze dostosować się do standardów panujących na rynku zatrudnienia w naszym kraju.