20 lut Brak komentarzy admin Firma , , ,

Kandydat, który poszukuje wymarzonej pracy, powinien być do tego zadania doskonale przygotowany. Warto na początek przejrzeć parę artykułów tematycznych, dzięki czemu wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. Znacznie lepiej poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z tematem, niż popełnić bardzo częste błędy, które mogą zakończyć się rozczarowaniem i brakiem powodzenia. W jaki sposób zabrać się do poszukiwania pierwszego zatrudnienia?

Dobrze jest określić swoje oczekiwania
W pierwszej kolejności dobrze jest przede wszystkim zastanowić się, jaki cel ma mieć praca. Czy ma być to doraźne rozwiązanie niedoborów finansowych czy też będzie to pierwszy szczebel na drabinie kariery. W pierwszym przypadku, o podjęciu tego czy innego zatrudnienia będą decydowały jedynie względy finansowe. Im oferowane wynagrodzenie będzie wyższe, tym kandydat będzie bardziej zadowolony. Jeżeli chodzi o drugi przypadek, czyli ten w którym zatrudnienie oprócz wysokiej pensji ma przynieść także doświadczenie zawodowe, sprawa się delikatnie bardziej komplikuje. Warto sobie przede wszystkim uświadomić to, iż znalezienie takiej pracy może zająć więcej czasu. Czasem może okazać się, że pracodawca oczekuje na danym stanowisku wcześniejszego doświadczenia. Wówczas, zamiast o pracę można się postarać o płatny staż.

Co powinien wiedzieć stażysta?
Przede wszystkim, założenie jest takie, że staż powinien być płatny. Bezpłatna to może być praktyka zawodowa lub wolontariat. Trzeba ten temat dokładnie przedyskutować z potencjalnym pracodawcą. Bardzo często można natknąć się na relację młodych osób opowiadających, że przez kilka miesięcy trwał staż bez wynagrodzenia, na którym w dodatku nic się nie można było nauczyć. Selekcja ogłoszeń pracy czy stażu to niezmiernie ważna kwestia. Nawet na początku ścieżki zawodowej nie można dać się wykorzystywać. Stażysta musi być świadomy zarówno swoich praw jak i obowiązków.

Jakim sposobem poznać predyspozycje zawodowe?
Młody kandydat do pierwszej pracy bardzo często jeszcze nie wie, co by chciał robić do końca swojego życia. Na całe szczęście współcześnie czasy są zupełnie odmienne niż kilkadziesiąt lat temu, kiedy to jeszcze nasi rodzice potrafili przez całe życie pracować na jednym stanowisku. Współcześnie zatrudnienie jest na tyle elastyczne, że pozwala na zmianę stanowiska zatrudnienia niemal w dowolnym momencie. Nie można jednak rozumieć tego w taki sposób, iż proces szukania zatrudnienia może być chaotyczny. Im lepiej zaplanuje się rozwój kariery zawodowej, tym prędzej osiągnie się oczekiwany sukces. Zanim zacznie się szukać pierwszej pracy dobrym pomysłem jest sprawdzenie własnych predyspozycji zawodowych. Z niedługiego testu i rozmowy ze specjalistą można dowiedzieć się między innymi tego, czy lepiej będzie się sprawdzało w zawodach w których wymagany jest kontakt z klientem, czy też dany kandydat swobodniej będzie się czuł w pracy przy komputerze, gdzie relacje z innymi osobami są ograniczone. Takie konsultacje ze specjalistą, jakie w wielu rejonach na obszarze całego kraju da się przeprowadzić nieodpłatnie z całą pewnością okażą się pomocne w zaplanowaniu rozwoju zawodowego. Wiedza z nich wyniesiona uchroni także przed dużą ilością pomyłek, które skutkować by mogły niepotrzebnymi nerwami i brakiem zadowolenia z kierunku, w jakim by się rozwijała droga zawodowa.